Rekuperace vzduchu svépomocí
Se stoupajícími nároky na zateplení budov stoupají i nároky na jejich odvětrávání. Nebo by při nejmenším měly stoupat. V opačném případě totiž dochází ke zvyšování vzdušné vlhkosti a jejímu kondenzování v chladnějších místech, tzv. tepelných mostech (zpravidla to jsou rohy místností, ostění kolem oken, stěny za nábytkem). Následkem je vznik a množení plísní\, což je zdraví nebezpečné. Je potřeba si uvědomit si, že v budovách trávíme většinu dne a musíme tedy zajistit, abychom i uvnitř dýchali čerstvý vzduch.
Pouhé větrání okny je většinou nedostatečné. Zapomínáme okna otevírat, nechceme přicházet o drahocenné teplo... Ideálním řešením je rekuperace\, která nám přivede čerstvý vzduch bez prachu a pylu. Bonusem je ohřátí čerstvého vzduchu vnitřním odpadním vzduchem. Dobrou zprávou je, že rekuperaci zvládnete instalovat svépomocí. U nás nakoupíte nejen samotnou rekuperační jednotku\, ale i veškeré potřebné komponenty.
Princip rekuperace ve zkratce
Rekuperační jednotka má za úkol vyměňovat odpadní vzduch z místnosti za čerstvý vzduch zvenčí s minimální ztrátou energie. Součástí rekuperační jednotky jsou také filtry, které nasávaný vzduch čistí od prachu, pylů a dalších nečistot. Po připojení čidel kvality vzduchu mohou jednotky pracovat v automatickém režimu. Jedna je schopna pracovat v automatickém režimu. Více o principu rekuperace si přečtěte v našem článku.
Vše si dobře naplánujte
Ještě než začnete nakupovat materiál, navrhněte si, kde přesně bude umístěna rekuperační jednotka, průduchy do místností a kudy povedou rozvody vzduchu. Vnitřní přívod vzduchu je vhodné vést do obývacího pokoje, dětských pokojů a ložnice. Odtahové ventily do koupelen, WC a kuchyně. Pokud řešíte rekuperaci v novostavbě, je ideální čas řešit rekuperaci.
To je asi nejjednodušší způsob. Pak následuje výběr samotné rekuperační jednotky. V naší nabídce najdete podstropní rekuperace VENUS s účinností až 93 %. Pro distribuci vzduchu doporučujeme ohebné hadice DUOTEC.
V plánování vám pomohou naše vzorová řešení pro byty i rodinné domy:
Instalace rekuperace svépomocí krok za krokem
Nepodceňte přípravu stavby, protože vám ve finále ušetří spoustu času. Přípravou se rozumí vyvrtání prostupů pro instalaci potrubí. Začněte instalací vstupu a výstupu jednotky skrz obvodovou zeď, k nimž následně připojíte rozvody v domě. Dodržujte dostatečnou vzdálenost mezi vstupem a výstupem do venkovního prostředí, aby se vzduch nemíchal. Doporučujeme použít stěnovou výústku VX-PG\, která zamezí smíchání přívodního a odvodního vzduchu. Flexibilním potrubím propojte vstup a výstup s rekuperační jednotkou.
Následuje instalace koncových prvků do místností, na které napojíte flexibilní potrubí. Potrubí je vhodné zaizolovat - izolace zabrání přenosu hluku, kondenzaci vlhkosti v potrubí i ochlazování/oteplování přiváděného vzduchu. Nakonec připojíte rekuperační jednotku. Měla by být umístěna na takovém místě, ke kterému se pohodlně kdykoliv dostanete. Jednotka totiž vyžaduje pravidelnou kontrolu filtrů a jejich čištění.
Video: Jak nainstalovat rekuperační jednotku VENUS