Proč je důležité instalovat rekuperační jednotku se správným sklonem?
Jedním z klíčových aspektů, který má vliv na správnou funkčnost rekuperační jednotky, je její sklon. V tomto článku si přiblížíme, proč je správné vyspádování jednotky tak důležité, jaký je rozdíl v nástěnných a podstropních jednotkách a co se může stát, když nebudete mít instalovány rekuperační jednotky správně.
Nástěnné vs. podstropní jednotky
Při výběru rekuperační jednotky se často setkáváme s instalací nástěnnou a podstropní. Rozdíl mezi nimi spočívá v jejich umístění. A to buď na stěnu, nebo pod strop. Od toho se odvíjí, zda je nutné řešit sklon jednotky pro dosažení správného odvodu kondenzátu či nikoli.
Nástěnné jednotky: Tyto jednotky jsou většinou konstruovány tak, že v jednotce již výrobce instaluje vanu pro odvod kondenzátu, která je vyspádována. Jednotky jsou tedy vhodné pro přímou montáž na stěnu. Nemusíte tak nic složitě měřit, stačí pouze vodováha.
Tato varianta je obzvláště výhodná pro ty z vás, kteří chtějí snadnou instalaci bez nutnosti dodatečných úprav. Předpokladem je ale dostatečné místo pro instalaci, tedy například technická místnost, jednotka se také mnohem jednodušeji servisuje. Snadná je také výměna filtrů.
Podstropní jednotky: Na rozdíl od nástěnných variant může podstropní jednotka vyžadovat dodatečné kroky pro zajištění své správné funkčnosti. Aby vám jednotka dokonale sloužila je potřeba, abyste zajistili sklon, aby mohl vzniklý kondenzát volně odtékat. Hromadící se voda/kondenzát v jednotce může zatopit vnitřní komponenty a způsobit jejich poškození.
Proto je to tak velice důležité. Při výběru této rekuperační jednotky tak počítejte s většími stavebními úpravami, platí to, pokud chceme jednotku například schovat do podhledu, aby nás její průmyslový design nerušil v interiéru.
Výhody správného sklonu rekuperace
Celkově platí, že správná instalace rekuperační jednotky pod určitým sklonem, kdy vždy je třeba zohlednit doporučení výrobce, úhlem může přispět k optimálnímu chodu výkonu zařízení, a sníží it riziko potenciálních problémů a zlepšit jeho celkovou spolehlivost tím i naši spokojenost se a údržbu zařízení. Důležité je tedy dodržovat pokyny výrobce a případně konzultovat instalaci s odborníky.
Hlavním důvodem, proč výrobci požadují u podstropních instalací náklon jednotek je, že dojde k zamezení nechtěného hromadění kondenzátu v jednotce a nedojde k zaplavení jednotky.
Kondenzovaná voda, která se tvoří během procesu rekuperace tepla, odtéká do sifonu. Kondenzát se tvoří na straně rekuperačního výměníku, kde se potkávají vzduchy o různé teplotě, tedy přívodní vzduch z exteriéru, který je chladný a teplý odpadní vzduch z interiéru. Kondenzát se zachytává v kondenzační vaně a následně je přes sifon odváděn do kanalizačního systému.
- Prevence plísně a bakterií: Správný sklon zabraňuje hromadění kondenzátu uvnitř jednotky, což minimalizuje riziko vzniku plísní a bakterií.
- Optimalizovaná účinnost: Správný sklon zajišťuje, že jednotka pracuje na plný výkon, což vede k efektivnějšímu procesu rekuperace vzduchu a nižším energetickým nákladům.
- Čištění a údržba: Efektivní odtok kondenzátu prodlužuje životnost rekuperační jednotky, což znamená méně nákladů na údržbu a opravy. Správný sklon může usnadnit čištění a údržbu rekuperační jednotky. Pokud je zařízení nainstalováno pod doporučeným úhlem výrobce.