Poradíme vám, jak odvádět kondenzát od ventilátoru
Často se na nás obracíte s otázkou, jak vyřešit odvod kondenzátu ze vzduchotechnického potrubí. Největší problémy nastávají v zimě, kdy vzniká velký teplotní rozdíl mezi teplotou vzduchu v potrubí a teplotou okolního vzduchu. Vodní pára v potrubí kondenzuje (mění se vodu) a ta potom kape z ventilátoru. Okolo něj se vytvářejí vlhké mapy. Nápravu pak často musíte řešit i bouracími pracemi. Jak tomu zabránit?
Jak předcházet vzniku kondenzátu v potrubí
Ideálním řešením je úplně zamezit tvorbě kondenzátu. Toho docílíte vhodným tvarem potrubní trasy, rychlostí proudícího vzduchu a teplotou a vlhkostí vzduchu proudícího v potrubí. Nejvíce záleží na teplotě okolního vzduchu obklopující vzduchovodní potrubí.
Abyste zajistili vhodné tepelně izolační vlastnosti vzduchovodu, nesmí na povrchu vzduchotechnického potrubí docházet k poklesu teploty pod rosný bod, kdy pára kondenzuje. Pokud je potrubí nezazděné, doporučujeme využít izolované hadice Isovac z našeho e-shopu.
Odvod kondenzátu mimo potrubí
Nejčastěji však potřebujete řešit kondenzátu z již instalovaného potrubí a ventilátoru. U horizontálního potrubí se odvod řeší spádem potrubí mimo objekt. U vertikálně vedeného potrubí se do potrubí v blízkosti ventilátoru, nebo do vnitřního prostředí (pod izolaci) umístí kondenzační kus s odvodem kondenzátu do kanalizace. Na výběr máte z několika typů kondenzačních kusů:
Kondenzační kus pro potrubí o průměru 100 mm
Je konstruovaný tak, aby se z něho dalo pokračovat potrubím o průměru 110 mm, tedy kanalizačním potrubím, které je kompatibilní se střešní průchodkou.
Univerzální kondenzační kus 125-150 mm
Pokračujete dál potrubím o průměru 150-160 mm kvůli možnosti napojení kanalizačního potrubí. Na kondenzační kus se pak připojí PPR potrubí 25 mm a napojí do kanalizace.