Je vlhkost nepřítelem dřevostaveb?
Vlhkost je velkým nepřítelem dřeva. Pokud se tedy rozhodnete pro bydlení v dřevostavbě, nebo v ní již bydlíte, měli byste její údržbě věnovat náležitou péči.
Jedná se hlavně o vlhkost uvnitř domu\, která vzniká především při sprchování nebo vaření. Pokud jsou pak dřevostavby stavěny nekvalitně, může vlhkost napáchat v obydlí velké škody. Ale i přesto zažívají dřevostavby velký boom, protože jejich výhody převažují.
Správné větrání vlhkost zahání
Odborníci se shodují, že nejdůležitější je časté a pravidelné větrání dřevostavby. Nejlepší je vyvětrat krátce a intenzivně\, tzn. otevřít celé okno nebo balkonové dveře, aby se v místnosti vyměnil co nejrychleji vzduch a zároveň se neochladily stěny. Při rychlém větrání můžete klidně nechat topení zapnuté a po zavření oken se teplo v místnosti velmi rychle vrátí k normálu.
Zapomínáte větrat? Ventilátor to vezme za vás!
Možné příčiny vzniku zvýšené vlhkosti:
- Konstrukční chyby dřevostavby
Mezi nejčastější chyby při konstrukci dřevostavby patří tepelné mosty, špatná izolace nebo nesprávně provedená konstrukce ploché střechy.
- Nehody na technologických rozvodech
Zvýšenou vlhkost může taktéž zapříčinit špatná konstrukce rozvodů vody a topení. Pro stavbu rozvodů vyhledejte skutečného profesionála v oboru, vyhnete se tak zbytečným problémům v budoucnu.
- Nehody zapříčiněné uživatelem a jeho nevhodným chováním
Pokud se člověk nechová ke svému obydlí zodpovědně, nechává plnou vanu vody, suší prádlo v uzavřené místnosti, sprchuje se a potom nevětrá, může si zadělat na problémy s vlhkostí v domácnosti, plísně a jiné škůdce.
- Nedostatečné větrání
Větrání jednou denně je skutečně nedostačující. Větrat bychom měli vícekrát denně, rychle a intenzivně.
Podle zkušeností majitelů dřevostaveb by kromě správného a častého větrání neměl být mezi jednotlivými místnostmi domu velký teplotní a vlhkostní rozdíl. Častým problémem, který se řeší v nejrůznějších diskuzích, je vznik plísní v hořejším rohu jedné místnosti. Většinou to bývá ložnice, kde se pobývá pouze přes noc a nevěnuje se zde správnému větrání a topení přílišná pozornost.
Právě zvýšená vlhkost ve dřevě vytváří podmínky pro vznik a podporu růstu plísně, hniloby, dřevokazných hub a dalších škůdců. Když dřevo napadnou tyto nemoci, je výrazně zkrácena jeho životnost a v nejhorším případě může být narušena statika objektu. Vedlejším efektem je snížení kvality ovzduší a z toho vznikající nemoci dýchacích cest a alergie.
Ventilátory vám se správným větráním pomohou
Pokud nevlastníte speciální automatický větrací systém\, měli byste větrat dřevostavbu co nejčastěji, nejméně 3x denně. Automatické větrání vám s tímto úkolem ale hravě pomůže.
Když se zaměříme na jednotlivé místnosti v domácnosti, pro koupelny se nejlépe hodí nástěnné ventilátory. Nejlepší službu vykonají ventilátory s čidlem vlhkosti.
V kuchyni se bez výkonné digestoře zkrátka neobejdete. Pokud je vaše digestoř málo účinná, pomohou designové ventilátory\, které díky svému vzhledu nebudou kazit vzhled místnosti. Tyto ventilátory oceníte především pokud máte propojený obývací pokoj s kuchyňským koutem. Potom vám pomohou řešit nejen vlhkost, ale také pachy vznikající při vaření.
Designový ventilátor Fresh Intellivent černý >> | Designový ventilátor Icon 15 stříbrný >> |
Dalšími místnostmi, kde se řeší vlhkost, jsou technické místnosti a komory, spíže, kde není okénko. Zde můžeme doporučit ventilátory bez časového doběhu\, které odsávají přes stěnu a jejich instalace je skutečně jednoduchá. Svou službu zde vykonají ale i ventilátory s časovým doběhem\, protože ty lze nastavit na pravidelné větrání, nemusíme je proto hlídat.